Vsaka zasvojenost je drugačna zato je pomembno, da je pomoč prilagojena različnim potrebam uporabnika. Zasvojenost je progresivna. Je predvsem bolezen, ki privede do poškodb na vseh ravneh življenja - telo, razum in čustva, vedenje, duhovnost ter odnose z drugimi. V najslabšem primeru zasvojenost privede v razvoj duševne bolezni, invalidnosti ali prezgodnje smrti. Spremembe v življenju se ne dogajajo same po sebi. Na njih se je potrebno pripraviti, jih izpeljati ter vzdrževati. Vsak posameznik se torej odloči za svoj način zdravljena. V Sloveniji obstajajo različne oblike visokopražnih programov in zdravljenja v psihiatričnih bolnišnicah ter tudi terapevtskih skupnostih (komunah).
CENTER ZA ZDRAVLJENJE ODVISNIH OD PREPOVEDANIH DROG UNIVERZITETNE PSIHIATRIČNE KLINIKE LJUBLJANA (POGOVORNO DETOX)
- ambulantno zdravljenje: individualni pogovori ali terapevtske skupine. Vključuje lahko tudi delo s svojci ter partnersko ali družinsko terapijo.
- bolnišnično zdravljenje: osnovni program obsega dva do tri mesece ambulantne priprave za sprejem v bolnišnico. V tem času oseba in svojci obiščejo pripravljalno skupino. Sledi sprejem v bolnišnico na 14-tedensko zdravljenje, od tega 6 tednov na oddelku za detoksikacijo in 8 tednov na oddelku za intenzivno podaljšano zdravljenje. Kasneje je možna vključitev v Dnevni oddelek, ki poteka trikrat tedensko. Zdravljenje tu poteka še šest mesecev, lahko tudi manj ali več. Že v času zdravljenja v Dnevnem oddelku se je možno vključiti v programe dodatnih terapevtskih skupin, kluba ali skupin za samopomoč.
SUBSTITUCIJSKI PROGRAM ZDRAVLJENJA ODVISNOSTI OD OPIATOV
- Zdravljenje poteka v Centrih za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog (CPZOPD). Zdravljenje poteka s substitucijskimi zdravili (Metadon, Subutex, Substitol). Tovrstna zdravila imajo enake lastnosti kot heroin in drugi opioidi. Zdravila blokirajo (ali zmanjšajo) željo po opioidih ter blažijo odtegnitveni sindrom, s čimer se preprečuje nastanek krize.
TERAPEVTSKA KOMUNA "SKUPNOST SREČANJE"
- V Sloveniji imajo štiri centre oziroma komune: v Kostanjevici pri Novi Gorici, na Čadrgu nad Tolminom, v Vremskem Britofu pri Divači in na Razborju nad Sevnico. Strokovni in laični zaposleni delavci spremljajo razvoj kandidatov in se vključujejo v reševanje problemov, ki se pojavljajo v skupnosti. Celoten program Skupnost Srečanje traja od 25 do 36 mesecev. Skupnosti so namenjene predvsem zdravljenju in rehabilitaciji uživalcem različnih strupenih in škodljivih snovi: drog, tablet, alkohola … Vzporedno z življenjem in delom posameznika v skupnosti se doma in v sami skupnosti nudi pomoč tudi njihovim staršem, otrokom, partnerjem, sorodnikom, prijateljem...
DRUŠTVO PROJEKT ČLOVEK
- Društvo Projekt Človek je organizacija, ki izvaja programe za samopomoč, terapijo in socialno rehabilitacijo oseb z različnimi oblikami zasvojenosti. Imajo sprejemne centre, programe za otroke in mladostnike, terapevtske skupnosti, center za reintegracijo, dnevni center ter podporni program za uporabnike substitucijskih programov za doseganje abstinence. Delujejo v 10 različnih slovenskih regijah. Osnovno poslanstvo te organizacije je humanitarnost, strokovna pomoč zasvojenim, zagovarjanje abstinence ter kvalitetno življenje brez drog.